Column Melkvee

Weidegang: stoppen met excuses, starten met kansen

Rick ter Haar
09 jun. 2026

De dalende cijfers van weidegang over 2025 leiden tot zorgen in de sector. Tegelijkertijd spreek ik melkveehouders die juist veel succes hebben met weidegang en laten zien hoeveel mogelijkheden er nog zijn. Als Branchespecialist Melkvee zie ik dat er vaak genoeg excuses te bedenken zijn om weidegang af te bouwen. Maar met de juiste insteek en mindset blijken het echter vaak uitdagingen waar meer mogelijk is dan vooraf wordt gedacht. De rol van de agribusiness is hierin niet altijd helpend.

Uitloop is niet hetzelfde als weidegang

Deze week was ik bij een bedrijf dat de stap maakt van een melkstal naar een melkrobot. Voordat de robots worden geïnstalleerd, willen de ondernemers graag ervaringen opdoen bij bedrijven die robotmelken combineren met weidegang.

Veel voorbeelden voldoen aan de eisen voor uitloop, zoals 720 uur buiten lopen, maar van echte weidegang met grasopname is nauwelijks sprake. Deze voorbeelden worden door leveranciers genoemd als voorbeeld-weidegangbedrijven. Maar deze voorbeelden spreken hen niet aan.

Wat daarbij opvalt, is dat het verschil tussen uitloop en weidegang niet altijd scherp op het netvlies staat. Terwijl juist dat onderscheid belangrijk is wanneer je wilt leren van praktijkvoorbeelden die écht werken.

Hoge grasopname én een laag ureum

Vorige week organiseerden we met een groep melkveehouders een workshop over weidegang bij een bedrijf dat meer dan 3.000 uur weidt. Vroeg in het seizoen naar buiten, op tijd dag en nacht weiden en in het najaar niet te snel weer op stal.

Voor veel ondernemers lijkt dat lastig te combineren met het streven naar een laag eiwitniveau in het rantsoen. Toch realiseert dit bedrijf het hele jaar door een ureumgehalte van 16 tot 17. Met gerichte kleine kunstmestgiften houden zij het ureum laag en de grasopname hoog. Het laat zien dat weidegang en efficiënt voeren prima samen kunnen gaan.

Mestafvoer als uitdaging

Ook de verplichte afvoer van mest is soms een excuus om minder te gaan weiden. Juist dan is het interessant om samen – boer en adviseur – te kijken hoe het wél kan.

Vaak zit de uitdaging in onvoldoende opslagcapaciteit of in een verdeling van de mestgift die niet aansluit bij de beschikbare hoeveelheid gedurende het jaar. Daarbij vergeten we soms dat alles wat koeien buiten poepen, ook bemesting is. Niet met de mesttank, maar de mest ligt er wel.

De koe als goedkoopste oogstmachine

Met de huidige dieselprijzen en steeds duurdere machines lopen de bewerkingskosten steeds verder op. Logisch dus dat er gestuurd wordt op efficiënt inkuilen. Het liefst alles in 1 ronde, zodat de loonwerker niet te vaak hoeft te komen. Maar hoeveel uren loonwerk bespaar je als de koeien het zelf ophalen?

Voorbereid op toekomstige doelsturing

Ondanks alle juridische focus op stikstof wordt er nu nog niet gestuurd op ammoniakemissies op bedrijfsniveau. Maar wat als de aankomende doelsturing dat wel gaat doen? Dan kan weidegang zomaar een relatief eenvoudige en kosteneffectieve maatregel zijn.

Uiteindelijk draait het om rendement

In de praktijk zijn we vaak sterk gefocust op omzet. Hoeveel kosten er gemaakt worden om die omzet te realiseren, krijgt soms minder aandacht. Terwijl het in mijn optiek draait om rendement en marge.

Die marge haal je door een hoge productie én efficiënt werken. Of juist met een hoge benutting van eigen ruwvoer en scherpe kostenbeheersing. Beide routes vragen vakmanschap.

Weidegang biedt een eerlijke kans

Weidegang biedt voordelen voor zowel de melkveehouder als de maatschappij. Ik vind dat we deze voordelen niet te snel van tafel moeten vegen als er een uitdaging op jou (of je klant) af komt. Vaak blijkt er meer mogelijk dan gedacht.

Meer weten?

Wil je sparren over weidegang op jouw bedrijf wat dit betekent voor rendement, mestbenutting of toekomstige emissiedoelen? Neem dan contact op met Rick Hoksbergen, Branchespecialist Melkvee bij Countus. Hij denkt graag met je mee.

Meer informatie? Neem contact op met Rick ter Haar
Rick ter Haar Branchespecialist Intensieve Veehouderij
Accountancy, Agro advies
Neem contact op met Rick ter Haar
Rick ter Haar Branchespecialist Intensieve Veehouderij
Accountancy, Agro advies

Wat betekent dit voor jouw situatie?

Wij helpen je met persoonlijk advies, onze adviseurs denken graag met je mee. Ontvang daarnaast via onze nieuwsbrief tijdig updates en praktische inzichten.